در حال بارگذاری ...

آیا این حملات آمریکایی‌ها غیرعادی و غیرقابل پیش‌بینی بود؟

 

در روزهای اخیر و پس از برخی حملات پراکنده به پایگاه «التاجی» در حومه بغداد، واشنگتن به این حملات واکنش نشان داد.

 

واشنگتن بار دیگر با حمله به برخی از مواضع ارتش، حشدالشعبی و پلیس عراق، نشان داد چندان اهمیتی برای حاکمیت این کشور قائل نیست.

 

واقعیت آن است که عراق در هر دو عرصه رسمی و عمومی، وضعیت بحرانی و منازعه‌آمیزی را تجربه می‌کند. در عرصه رسمی، بیش از سه ماه از استعفای نخست‌وزیر می‌گذرد و جریان‌های سیاسی همچنان در انتخاب فرد جایگزین ناکام بوده‌اند. انشقاق و اختلافاتی بین هرسه گروه شیعیان، کردها و اهل سنت وجود دارد که نمود روشن آن، روند رأی اعتماد به «محمد توفیق علاوی» بود. 


در عرصه عمومی نیز اعتراضات مردمی در این کشور نشان داد، آرا و نظرات معترضان تا چه میزان با هم فاصله دارد؛ به‌نحوی که گاهی از هر گوشه میدان تحریر، مطالبه‌ای مطرح می‌شد. عده‌ای خود را هوادار و شیفته مقتدی صدر می‌دانستند، برخی روابط مناسبی با سفارت‌خانه‌های خارجی برقرار کرده‌ بودند، دسته‌ای اعتراضات را بیشتر گذران روزمرگی قلمداد می‌کردند و البته گروهی نیز به کشتن شهروندان مشغول بودند.


از سوی دیگر با وجود حملات چند ماه اخیرِ نیروهای آمریکایی به خاک عراق که حتی به شهادت ابومهدی المهندس نیز منتج شد، چندان نمی‌توان اخراج نظامی واشنگتن از عراق را خواست گروه‌های سیاسی دانست. حتی بعید به‌نظر می‌رسد همه احزاب شیعه نیز به صورت واقعی -و نه شعاری- خواهان خروج نظامی آمریکا از عراق باشند و برای تحقق آن اقدامات عملی انجام دهند. آمریکایی‌ها نیز البته برنامه‌های بلندمدتی برای عراق، به‌ویژه مناطق غربی این کشور در نظر دارند؛ همان‌طور که در روزهای اخیر واشنگتن عملیات ساخت فرودگاه نظامی در غرب الانبار را آغاز کرد.


بنابراین و با توجه به مجموعه این شرایط، به‌نظر می‌رسد نقض حاکمیت عراق از سوی آمریکا، رفتاری غیرطبیعی یا غیرقابل پیش‌بینی نبوده، نیست و نخواهد بود. زیرا نظام سیاسی و اجتماعی عراق، مدت‌هاست سیگنال‌هایی را به واشنگتن ارسال می‌کند که با چنین سیاستی مخالفتی ندارد.


براساس برخی نظریات، کنشگران سیاست خارجی عموماً پس از محاسبه سود و زیان، تصمیم می‌گیرند. عراقی‌ها اگر می‌خواهند تصمیم واشنگتن را تغییر دهند، باید شالوده این محاسبات را برهم بزنند. حمله نظامی و نقض حاکمیت ملی عراق تا زمانی که خسارت قابل توجهی برای واشنگتن ایجاد نکند، ادامه خواهد داشت.


/ اندیشکده راهبردی تبیین
مطالب مرتبط

نتایج انتخابات 2021 عراق، سناریوهای تشکیل دولت و
موضوع اعتراضات به نتایج و چالش های پیش روی آن

نتایج انتخابات 2021 عراق، سناریوهای تشکیل دولت و
موضوع اعتراضات به نتایج و چالش های پیش روی آن

انتخابات زود هنگام 2021 عراق در تاریخ 10 اکتبر برگزار شد و تقریبا همان شب نیز برخی خبرها درخصوص نتایج اولیه به گوش رسید که برای مثال در وهله اول حاکی از از دست دادن تعداد قابل توجهی از کرسی های پارلمان برای فتح و نیز حفظ کرسی هایی برای مقتدی صدر و نتایج قابل توجهی برای حزب امتداد ...

|

مروری بر تعاملات اقتصادی عراق با دیگر کشورها

مروری بر تعاملات اقتصادی عراق با دیگر کشورها

کشور عراق به‌دلیل اهمیت سیاسی و جغرافیایی خود همواره محل رقابت قدرت‌های بین‌المللی و منطقه‌ای بوده و تعاملات اقتصادی این کشور در واقع تجلی همین رقابت سنگین بین قدرت‌ها‌ است.

|

فالح الفیاض

فالح الفیاض

فالح فیصل الفهد الفیاض سال ۱۹۵۶م در یک خانواده ثروتمند از عشیره ابوعامر در شمال شرقی عراق متولد شد. او لیسانس برق خود را  از دانشگاه موصل در سال ۱۹۷۷ دریافت نمود.  الفیاض در زمان رژیم بعثی، با عضویت در حزب الدعوه علیه صدام فعالیت می‌کرد که در آن دوران از طرف حکومت صدام به ...

|

شهید احمد مهنا

شهید احمد مهنا

شهید احمد مُهنّا در سال 1995 متولد شد و در منطقه ابوغریب در غرب بغداد زندگی می‌کرد. در سال 2005 به دلیل ناامنی منطقه ابوغریب و حضور عناصر بعث، محل زندگی‌اش را تغییر داد و به همراه خانواده به محله شعله در بغداد آمده و در کانکس زندگی می‌کرد، او به عکاسی و ورزش بسیار علاقه‌مند بود.

|

نظرات کاربران