در حال بارگذاری ...

انتشار تصویری از سیدمقتدا صدر رهبر جریان صدر در عراق و از چهره‌های بسیار متنفذ این کشور در مراسم شام غریبانی که به میزبانی رهبر انقلاب در حسینیه امام خمینی (ره) برگزار شد، سر و صدای قابل توجهی کرده است. بسیاری از کارشناسان مسائل منطقه، به ویژه دوستان عراقی ما که از نزدیک خلقیات، رفتارها و باورهای مقتدا صدر را می‌دانند و با روحیات او آشنا هستند، شاید بیش از ما ایرانی‌ها از این دیدار شگفت‌زده شدند. با این حال، واقعیت این دیدار چیست؟ آقای صدر در طول 16 سال گذشته هیچ‌وقت در چنین قابی دیده نشده بود؟ او درست وسط رهبر انقلاب، ژنرال سلیمانی و ژنرال سلامی جای گرفته بود!

 

بسیاری بر این باور هستند که ایران می‌خواهد به طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی پیام‌ ارسال کند، از همان دست پیام‌هایی که معمولا در دنیای سیاست با آن آشنا هستیم. اما بگذارید بنده این موضوع را از زاویه دیگری نگاه و بررسی کنم. پیش از همه، می‌خواهم یک نکته‌ای را یادآور شوم. امروز یکی از اعضای کانال اخبار سوریه پس از انتشار تصویر مربوطه، به من پیغام داد که دو سال پیش وقتی از شما پرسیدم که وضعیت ما با مقتدا صدر چگونه است پاسخ دادی که هر وقت لازم شد، می‌آید! واقعیت نیز، همین است. اگر قرار نباشد همه مسائل را مطرح کنم، اما یک مساله مهم این است که آقای صدر در هر طول و عرضی که در نظر گرفته شود، یکی از اعضای بیت شیعی است.

 

ایشان با همه سازهای ناکوکی که در این سال‌ها زده و همه بازی‌هایی که درآورده و شاید باعث ناراحتی و دلخوری امثال ما شده، باز هم نسبت به سایر جریان‌های شیعه مانند باند و تشکیلات انگلیسی‌ «شیرازی‌ها» که آبروی شیعه و امام حسین (ع) را با رفتار خود برده‌اند، جایگاه بالاتری دارد. او، با همه کارهایش باز هم نسبت به ایاد علاوی شیعه و برخی دیگر از شیعه‌نماهای عراقی بهتر است. این نکته‌ای است که باید از ابتدا و در هر تحلیلی به آن توجه داشت. در طول تمام این سال‌ها، آقای صدر با همه دوری خود از ایران، باز هم سررشته را نگه داشته بود و در ایران نیز این رشته کاملا حفظ شده بود. 

 

این حضور نشان داد که ایران در حفظ و نگهداری آنهایی که به هر طریق علقه، علاقه و پیوندی با محور مقاومت دارند، استاد است. این اوج هنرمندی جمهوری اسلامی است که در محور تحت رهبری خود، همه طیف‌ها را نگه می‌دارد، فرقی هم نمی‌کند شیعه، سنی، مسیحی یا دروزی باشد. مهم، قبول داشتن مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی، امریکا و نوکران منطقه‌ای آن است. مقتدا صدر به هر طریق زاده این محور است، شاگردان و مریدان مرحوم پدرش در بسیاری از موارد با او اختلاف نظر دارند، اما به لحاظ فکری و رفتاری از دوستان بسیار خوب ایران و از جمله اعضای برجسته محور مقاومت به شمار می‌روند که صدر نمی‌تواند خود را فارغ از این مساله بداند.

 

من انتشار تصویر صدر در کنار رهبر انقلاب را در امتداد دیدارهای اعضای محور مقاومت با ایشان می‌دانم. پس از دیدار هیاتی از حماس و سپس از هیاتی از انصارالله یمن، حالا مقتدا صدر نه در هیبت یک دیپلمات، بلکه در قامت یک روحانی شیعه و یک رهبر دینی عراقی میان رهبر جریان مقاومت و فرمانده نظامی آن می‌نشیند. در آن دو دیدار نیز ژنرال سلیمانی حضور داشت. یک بار در همین کانال اخبار سوریه تاکید کردم که دیدار هیات حماس و پس از آن انصارالله نشان از آن دارد که ایران در حال بازبینی برگه‌های خود در منطقه و هماهنگی‌های بیشتر است. ما از پشت پرده سیاست خبر نداریم، اما می‌دانیم که این هماهنگی‌ها در عالی‌ترین سطوح ادامه دارد.

 

انتشار تصویر آقای صدر در حالی رهبر انقلاب به آرامی نکته‌ای را با او مطرح می‌کند و بدون شک در حال احوالپرسی است، شاید تلنگری به یاران و همراهان رسانه‌ای و سیاسی او در عراق باشد که بیش از این در زمین دشمنان ایران و عراق بازی نکنند. آقای صدر در طول سال‌های گذشته نقش پررنگی در به هم زدن بازی کثیف امریکا، عربستان، امارات و ترکیه در عراق و علیه محور مقاومت داشت، اینکه چگونه این کار را کرده، بماند اما او هنوز هم یک چهره اثرگذار در عراق به شمار می‌رود که اخلاق خاص خود را دارد. بسیاری از فرماندهان حشد به دلیل مواضع عجیب و غریبش با او ندارند، رهبران سیاسی عراقی هم هم‌پیمانی و نزدیکی به او واهمه داشته و خلاصه آنکه، صدر چهره‌ای خاص و ویژه به شمار می‌رود که به این سادگی قابل تحلیل نیست. اما، قدرت جذب و اقتدار ایران باعث شده که او بهتر از بسیاری درک می‌کند خانه امنش کجاست. آقای مقتدا صدر از اول تیرماه در ایران به سر می‌برد...!!
مطالب مرتبط

 ائتلاف سائرون

 ائتلاف سائرون

در نظام‌های انتخاباتی در همه جای دنیا مرسوم است که احزاب و جریانات در آستانه‌ی انتخابات با هم تفاهم کرده و ائتلاف‌هایی را تشکیل دهند. این رسم در عراق نیز حاکم است و هر 4 سال و در جریان انتخابات، ائتلاف‌های جدیدی تشکیل می‌شوند.

|

توضیحی بر بیانیه مقتدی صدر

توضیحی بر بیانیه مقتدی صدر

مقتدی صدر در بیانیه اخیر خود ضمن تهدید جدی آمریکا، دیگر کشورهایی را که قصد دخالت در امور عراق داشته باشند را نیز ضمنا تهدید کرد. وی با بیان برخی اهداف آمریکا و این که کاخ سفید هرجا دخالت کرده موجب ایجاد جنگ و فتنه شده است، ...

|

نظرات کاربران