در حال بارگذاری ...


فکر میکنم ناآرامی‌های عراق، تبدیل شده به بهشت آنالیزورهای شبکه‌های اجتماعی!

 

سعودی‌ها طوری بی‌محابا و پرحجم وارد گود جنگ رسانه‌ای پیرامون اتفاقات عراق شده‌اند که گویا قواعد امنیت شبکه کاربران را بالکل فراموش کرده‌اند و حالا، تحلیل‌گران داده‌های توییتر، با فراغ بال مشغول داده‌کاوی و استخراج اطلاعات مربوط به لشکرهای سایبری و شبکه کاربران وابسته به سعودی در عربستان و سایر کشورهای عربی هستند!

تا اینجای کار، معلوم شده که ۷۹٪ توییت‌هایی که با موضوع ناآرامی‌های عراق منتشر شده، از مبدأ عربستان صورت گرفته و تنها ۶٪ سهم خود عراقی‌ها بوده و این مسئله، دسترسی به یک بسته اطلاعاتی و داده‌ای بزرگ از کاربران سعودی را فراهم کرده است..

از طرفی، مدت زمان ترندشدن هشتگ اصلی طراحی‌شده سعودی‌ها برای پوشش دادن به اعتراضات عراق در کشورهای عربی، هم بیانگر میزان توانایی سایبری سعودی‌ها در سایر کشورهای عربی‌ست و هم امکان شناسایی سرشبکه‌ها و اینفلوئنسرهای اصلی ارتش سایبری سعودی در جهان عرب را برای آنالیزورها فراهم می‌کند..
به‌عنوان مثال، در لبنان تنها ۴ساعت ترند بوده و در بحرین ۲۴ساعت!

با توجه به گستره و حجم توان عملیاتی که سعودی‌ها در موضوع عراق به میدان منازعه سایبری و رسانه‌ای کشانده‌اند، به‌نظر می‌رسد عربستان سرمایه‌گذاری جدی بر آن‌چه در عراق می‌گذرد کرده تا از این طریق، هم توان تأثیرگذاری و فشار خود بر حاکمان عراق را افزایش دهد و هم شکست‌های سنگینش در یمن را به حاشیه و فراموشی بکشاند.

سید پویان حسین پور
 
مطالب مرتبط

نتایج انتخابات 2021 عراق، سناریوهای تشکیل دولت و
موضوع اعتراضات به نتایج و چالش های پیش روی آن

نتایج انتخابات 2021 عراق، سناریوهای تشکیل دولت و
موضوع اعتراضات به نتایج و چالش های پیش روی آن

انتخابات زود هنگام 2021 عراق در تاریخ 10 اکتبر برگزار شد و تقریبا همان شب نیز برخی خبرها درخصوص نتایج اولیه به گوش رسید که برای مثال در وهله اول حاکی از از دست دادن تعداد قابل توجهی از کرسی های پارلمان برای فتح و نیز حفظ کرسی هایی برای مقتدی صدر و نتایج قابل توجهی برای حزب امتداد ...

|

 ائتلاف سائرون

 ائتلاف سائرون

در نظام‌های انتخاباتی در همه جای دنیا مرسوم است که احزاب و جریانات در آستانه‌ی انتخابات با هم تفاهم کرده و ائتلاف‌هایی را تشکیل دهند. این رسم در عراق نیز حاکم است و هر 4 سال و در جریان انتخابات، ائتلاف‌های جدیدی تشکیل می‌شوند.

|

اقتصاد عراق

اقتصاد عراق

اقتصاد عراق کارشناسان بر این باورند، حدود 90% درآمد خارجی کشور عراق برپایه نفت میباشد. عدم توسعه در زمینه های دیگر منجر به تمرکز ...

|

نظرات کاربران